,

Czy zwolnienie z ZUS dla wszystkich pracodawców?

Koronawirus strona

Prezydent chce zwolnienia z ZUS wszystkich pracodawców

9 kwietnia 2020 r. na oficjalnym profilu Kancelarii Prezydenta RP, prowadzonym na twitterze, pojawiła się propozycja prezydenta Andrzej Duda o zwolnienie wszystkich pracodawców z ZUS przez 3 miesiące oraz o objęcie ,.Tarczą antykryzysową” przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność przed 1 marca 2020 r.

Jak poinformowano na twitterze Prezydenta RP postulat zwolnienia wszystkich przedsiębiorców ze składek z ZUS został już przedstawiony premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i spotkał się z jego akceptacją.

Na tę chwilę brak informacji, czy i w jakim trybie pomysł Prezydenta RP może zostać zrealizowany. Propozycja Andrzeja Dudy została opublikowana już po zakończeniu przez Sejm prac nad projektem ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, nazywanym też poprawką do ,,Tarczy antykryzysowej”. Nowelizacja przewiduje m.in. zwolnienie z obowiązku opłacenia 50% nieopłaconych składek do ZUS przedsiębiorców, zgłaszających do ubezpieczenia społecznego od 10 do 49 ubezpieczonych.

Przypomnijmy, że w obowiązującej już, pierwszej, wersji specustawy zwolnienie z pełnych składek do ZUS, należnych za marzec, kwiecień i maj, przewidziano jedynie dla mikrofirm (zatrudniających od 1-9 pracowników) oraz dla samozatrudnionych.

Projekt nowelizacji specustawy, w wersji zaproponowanej przez Sejm, został już przesłany do Senat, który zajmie się nim podczas najbliższego posiedzenia zaplanowanego na 15 – 16 kwietnia 2020 r.